• Aktualności

      • Utworzenie siłowni zewnętrznej na Stadionie Miejskim w Kowarach

      • Uprzejmie informujemy o otrzymaniu dofinansowania na realizację zadania: Utworzenie siłowni zewnętrznej na Stadionie Miejskim w Kowarach”. Beneficjentem projektu jest Miejski Klub Sportowy “Olimpia” Kowary, a jego realizacja będzie prowadzona przez pracowników UM w Kowarach na podstawie Porozumienia o współpracy na rzecz realizacji projektu “ Utworzenie siłowni zewnętrznej na Stadionie Miejskim w Kowarach” z dnia 22.04.2022 r. o numerze 15/2022 oraz Aneksu nr 1 do porozumienia z dnia 19.05.2022 r. Inwestycja będzie realizowana na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Karkonoskiej w Kowarach.

      • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENGO 2023-24

      • Drodzy Uczniowie!

       Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek (21.06) o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej w naszej szkole.

        

       Serdecznie zapraszamy!

      • Pokaz mody RICCARDO MERSACE,

      • czyli kolejna premiera teatralna w LEMie.

       22 maja 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach przygotowali spektakl ekologiczny pt. „Pokaz mody Riccardo Mersace”. Scenariusz do tego przedstawienia napisała Luiza Januszewska, nauczycielka biologii naszej szkoły, która podjęła się również jego reżyserii. Celem przedstawienia było kształtowanie postaw odpowiedzialności za stan środowiska, zmiana świadomości konsumenckiej i propagowanie przemyślanych zakupów odzieżowych. Uczniowie udowodnili, że moda i ekologia powinny iść ze sobą w parze. W spektaklu pojawiło się sporo muzyki i tańca. Młodzież kowarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema włożyła mnóstwo pracy w przygotowanie tego spektaklu. W przedstawieniu wzięły udział również nauczycielki z naszej szkoły - Małgorzata Ożóg, Katarzyna Stawiarska i Katarzyna Kopczyńska. Nasze Panie pokazały, że mają talent aktorski, duży dystans do siebie i potrafią się dobrze bawić. O tym, że wszyscy świetnie się spisali świadczyło ciepłe przyjęcie widowni, gromkie oklaski i miłe słowa. Zapraszamy na fotorelację.

      • Uroczystości 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

      • W piątek (17 maja 2024r) poczet sztandarowy kowarskiego liceum uczestniczył w uroczystościach upamiętnienia żołnierza II Korpusu Wojska Polskiego, uczestnika bitwy o Monte Cassino, kapitana Anatola Tarnowieckiego w czasie obchodów 80. rocznicy bitwy w Jeleniej Górze. Kapitan był odznaczony orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznym za poświęcenie na polu bitwy. Ciekawostką jest fakt, że pan kapitan opiekował się niedźwiadkiem Wojtkiem w czasie swojej wojennej tułaczki. Cześć i chwała bohaterom!

      • Dzień WODY w LEMie

      • W poniedziałek (25 marca 2024) uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach uczestniczyli w zadaniach konkursowych związanych z niedawno obchodzonym Światowym Dniem Wody. Rozwiązywali zagadki i quizy o wodzie, a na sali gimnastycznej brali udział w sztafecie z przeszkodami, gdzie rozbijali „balonowe kropelki wody” i odpowiadali na pytania. Uczniowie z chęcią brali udział w zadaniach, za co otrzymali dyplomy, a zwycięskie klasy dostały nagrody. W tym dniu mieliśmy również gości z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Wrocławia, dr Bartłomieja Miszuka i dr Iwonę Lejcuś, którzy przygotowali prezentację związaną m.in. ze zmianami klimatu, pomiarami i obserwacjami meteorologicznymi oraz zarządzaniem zasobami wodnymi. Po dzisiejszym dniu uświadomiliśmy sobie, że jeśli będziemy wodę oszczędzać, będziemy mogli z niej korzystać przez całe życie, ale musimy to robić WSZYSCY.

      • Sztab WOŚP w ZSO w Kowarach

      • Dziś otrzymaliśmy pismo z Warszawy potwierdzające prowidłowe rozliczenie sztabu w naszej szkole. Kolejny finał w Kowarach  skończył się i sztab został rozwiązany. Jest to WIELKI SUKCES nie tylko ZSO, ale również całej naszej społeczności Kowar. 

      • DZIEŃ WODY W LEMIE

      • 9:00 zbiórka uczniów w szkole i podział na drużyny konkursowe, wychowawcy klas

       9:20 rozpoczęcie zadań konkursowych, mgr Luiza Januszewska

       – Wiedza o wodzie- Ile jest wody słodkiej?

       - Rzeki i morza- Do czego jest woda?

       - Gdzie żyje ryba?

       - Zadanie sprawnościowe10:30 Prezentacja o ekologii i zasobach wodnych

       - dr Bartłomiej Miszuk / Iwona Lejcuś IMGW

       11:30 wykład „Poszukiwanie pomników przyrody na terenie gminy i miasta Kowary” dr Adam Walesiak

      • Oddział Przygotowania Wojskowego w akcji

      • OPW – zajęcia z porucznikiem

       W czwartek i piątek (8-9-02.2024) Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW) szkolił się teoretycznie z musztry, ogólnej wojskowości, broni oraz praktycznie z musztry.

      • Lemowskie JASEŁKA

      • W tym roku, w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Młodzież z dużym zaangażowaniem odtwarzała swoje role, prezentowała umiejętności recytatorskie i wokalne. W przedstawieniu wzięły też udział dwie nauczycielki z naszej szkoły. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przedstawienie należą się ogromne brawa. Stworzyli wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbili serca widowni.

      • Sztab WOŚP przy ZSO w Kowarach w 2024

      • Trudno nam w to uwierzyć, ale zebraliśmy więcej o 9000 złotych niż w zeszłym roku. Razem po przeliczeniu uzbieraliśmy aż 50 017 złotych i 35 groszy. Jesteśmy dumni, że kowarzanie okazali się tacy hojni.

       32. finał WOŚP w Kowarach nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie i pomoc wielu osób i instytucji.

       Niektórzy grają z nami od wielu lat, niektórzy po raz pierwszy.

       Dziękujemy serdecznie wszystkim i każdemu z osobna. Dziękujemy za to, że przychodzicie do nas sami, zgłaszacie chęć pomocy. Ofiarowujecie swój czas, pieniądze, gadżety do licytacji.

       Lista osób i instytucji, które pomogły zorganizować finał WOŚP w Kowarach:

       38 wolontariuszy (ze wszystkich kowarskich szkół), osoby liczące (nauczyciele z ZSO w Kowarach, absolwenci szkoły, Agnieszka W., Ania, Agnieszka D., Jarek, Tomek, Paweł, Zosia i Karol)

       Marcin Szujewski wraz z członkami Stowarzyszenia Milanos,

       Kowarska Orkiestra Rozrywkowa oraz Nikodem Burgielski,

       Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach, a szczególnie pan Adam Winiarski odpowiedzialny za nagłośnienie,

       Janusz Tyminski, dyrektor @ZSO Kowary jako prowadzący licytację

       Osoby i instytucje, które podarowały gadżety do licytacji (Wg kolejności przekazania darów):

       - Wioleta Jefimik (masaże – Czar dotyku Wioleta Jefimik Spa),

       - Słodkie Chili Catering,

       - Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląskai Pałacowa Bawialnia (vouchery),

       - Pani Burmistrz Elżbieta Zakrzewska -burmistrz Kowar (koszyk słodkości + gadżety),

       - Policja Powiatowa (maskotka Komisarz Lew z odblaskami)

       - MBP Kowary (5 kryminałów i książka G. Mastertona z autografem.

       - Milanos(szaliki klubów piłkarskich + koszulka Lewandowskiego),

       - Amazonki z Kowar i Mysłakowic (mandala, kalendarz + słodki upominek),

       - babcia Basia (ozdoby choinkowe – rękodzieło),

       - Nadleśnictwo Śnieżka (wspomnienie zjazdu saniami rogatymi, voucher na lekcję z Leśnikiem,

       - pani poseł Zofia Czernow (komplet gadżetów),

       - Dorota Piepiora (sesja zdjęciowa),

       - Mirosław Górecki (długopis i pióro Pierre Cardin)

       - oraz anonimowi darczyńcy.

       Sklepy i instytucje, w których zbierano pieniądze do puszek stacjonarnych:

       - Kopalnia Podgórze,

       - Zajazd Restauracja Zajazd Przywodzie,

       - Milanos i sklep AGD Elektromania Kowary w Kowarach

       - Lecznica Weterynaryjna Kowary,

       - MBP Kowaryw Kowarach

       - Sklep Bagietka,

       - Urania

       - Kawiarnia Słodki Kącik Kowary

       - Kawiarnia Oliwiana Cafe ,

       - BT Sudety w Karpaczu,

       - Sklep Regionalny Skarbiec Ducha Gór w  Karpaczu.

        

       oraz

       - Państwo Iwańscy Restauracja Zajazd Przywodzie za posiłek i gorące napoje dla wolontariuszy oraz nakarmienie liczących,

       - Kawiarnia Słodki Kącik i Bistro Cicha za gorące napoje dla wolontariuszy,

       - Bistro Urania Apartamenty za pizzę dla liczących

       Do zobaczenia za rok.

       Sztab WOŚP przy ZSO w Kowarach

      •  Szlachetna Paczka dotarła

      • już do Pani Kamili i jej córeczkiczki Zosi.

       Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele!

       Dziękujemy serdecznie za Państwa zaangażowanie i wpłaty. Konto zbiórki wsparły 102 osoby. Łącznie uzbieraliśmy: 6 931,75zł. (wpłaty na konto to 6 056,75zł; cukiernicze warsztaty charytatywne p. Małgorzaty Koester – 875zł.).

       Za zebrane pieniądze udało nam się zakupić: 2 tony węgla, kuchenkę mikrofalową, lampę stojącą, kurtkę, buty, ubranka dla dziecka, pieluszki, zabawkę z projektorem gwiazd, środki czystości oraz środki spożywcze. 1000 zł przekazaliśmy w formie bonu podarunkowego do Biedronki, a 500zł w formie bonu do Rossmanna. Dzięki Państwu spełniliśmy wszystkie oczekiwania Rodziny. Wspólnie sprawiliśmy, że czas przedświąteczny jest dla nich pozbawiony trosk o podstawowe produkty niezbędne do życia. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich początek zmian na lepsze.

       Jeszcze raz dziękujemy za dar serca i życzymy pięknych, pełnych dobroci, ciepła i miłości świąt Bożego Narodzenia.

      • Kreatywny układ pokarmowy

      • Na lekcji biologii…

       W piątek, 15 grudnia 2023 roku uczniowie 2 klasy LO w Kowarach przygotowali własne projekty dotyczące układu pokarmowego. Było kreatywnie, oryginalnie, z poczuciem humoru i sporą dawką wiedzy. Uczniowie przedstawili prezentacje, które zostały wyświetlone na tablicy interaktywnej i krótko omówione. Pojawili się też fani muzyki rap. Grupa tych uczniów napisała własny tekst dotyczący układu pokarmowego, a liderka grupy zaprezentowała ich utwór pt. „Magiczne wydobycie” hołdujący świetności jelita cienkiego i grubego. Brawo za odwagę! W klasie znaleźli się też uczniowie uzdolnieni plastycznie. Plakat św. Mikołaja z uwidocznionymi odcinkami przewodu pokarmowego był świetnym pomysłem, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dwie uczennice zaproponowały z kolei obraz przedstawiający układ pokarmowy człowieka, używając do tego kilku technik, farby i plasteliny. Ogromny talent, gratulacje! W klasie 2 LO pojawili się też gamerzy, którzy zaprezentowali swój gameplay z komentarzami biologicznymi. Minecraft i układ pokarmowy, tego jeszcze nie było! Nie zapomnieli też o ulubionym temacie pani od biologii - o tasiemcach :) Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zadaniu pt. KREATYWNY UKŁAD POKARMOWY serdecznie gratulujemy!

      • Lem w Dreźnie

      • Warsztaty historyczne w Dreźnie dla uczniów LO w Kowarach. Celem warsztatów było poznanie wspólnej historii polsko-saskiej na przykładzie Drezna i jego władcy Augusta II. Na początku zwiedziliśmy Muzeum Bundeswehry, aby poznać wojskową historię w jego bardzo różnych aspektach. Dodatkowo młodzież zwiedziła jarmark adwentowy na Starym Mieście. Relacja filmowa znajduje się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=pR7iB6alNiQ 

      • Konsultacje

      • Ks. Filipek Piotr - 
       Piątek (co 2 tyg.) – 10.00-11.00

       Kopczyńska Katarzyna    
       Poniedziałek-8.30-9.00 Piątek-8.30-09.00

       Lisowska Danuta    
       Czwartek (co tydz.)–16.10-16.40

       Ożóg Małgorzata    
       Środa-14.30-15.30

       Raczyński Tomasz    
       Środa (co 2 tyg.)-10.35-11.35

       Schmidt Grzegorz    
       Środa- 15.30-16.30

       Januszewska Luiza    
       Czwartek(co 2 tyg.)-15.30-16.30

       Stawiarska Katarzyna    
       Poniedziałek-14.30-15.30

       Woźniczka Ewelina    
       Środa- 11.40-12.40

       Walesiak Adam    
       Piątek-14.30-15.30

       Zubiel – Kozłowska Patrycja    
       Piątek-11.40-12.40
        

      • Po raz kolejny organizujemy Szlachetną Paczkę

      • Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie!

       Wspólnie z SP1 w Kowarach  wybraliśmy tym razem Panią Kamilę - to młoda, samotna

       mama, która ze względu na trudną sytuację osobistą musiała przez pewien czas przebywać w domu samotnej matki. Niedawno przeprowadziła się z 3 miesięczną córeczką do małego mieszkanka, które z pomocą rodziny udało się odnowić. Młoda mama jest bardzo zaangażowana w opiekę nad córeczką. Jest zdeterminowana, aby stworzyć Zosi bezpieczny, pełen miłości dom. Zosia jest zdrowym pogodnym niemowlęciem. Wszystko co robi pani Kamila jest dla zapewnienia córeczce normalnego początku życia. Przy kwocie 1600 zł przychodu i stałych wydatkach - 1256 zł na potrzeby ich małej rodzinki zostaje 172 zł na osobę. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę nadchodzący okres zimowy i bardzo duże koszty opału, który jest konieczny, aby dziecko mogło właściwie funkcjonować

       Trzy kluczowe potrzeby to: opał, żywność, mikrofalówka

       Wzorem lat poprzednich zbieramy pieniądze, które pozwolą nam na zakup wymienionych produktów.

       Pieniądze zbieramy do 10 grudnia

       Nr konta, na który przyjmujemy wpłaty: 90102021240000860200076406

        

       W tytule przelewu należy wpisać: SZLACHETNA PACZKA oraz imię i nazwisko oraz klasę ucznia.

       Odbiorca: TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci)

       Proszę pamiętać, że liczy się każda złotówka. Liczymy na Państwa.

       Otwórzmy swoje serce, otwórzmy się na innych, aby ten przedświąteczny

       czas był wypełniony czynieniem dobra i dzieleniem się radością z innymi.

        

       Grzegorz Schmidt

       Katarzyna Borówek-Schmidt

      • Wyniki konkursu fotograficznego

      • Wyniki konkursu „Kowarskie drzewa jesienią”

        

       Liceum Ogólnokształcące m. S. Lema w Kowarach

        

       1 m-ce Hania Woźna (kl. IIIA)

        

       Szkoła branżowa 1 stopnia w Kowarach

        

       1 m-ce Karolina Szustak (kl. 1a)

        

        

       Szkoły Podstawowe w Kowarach

        

       1 m-ce Amelia Marcinkowska (kl. 6b, SP1)

        

       2 m-ce Barbara Dubiel (kl. 8a, SP3)

        

       3 m-ce Daria Szujewska (kl. 8b, SP1)

        

        

       Gratulujemy!!!